ដើម្បីអបអរសាទរព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក បណ្តែតប្រទីប និងសំពះព្រះខែ អកអំបុក ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃ២៦-២៧-២៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ នៅតាមដងទន្លេងសាប មុខព្រះបរមរាជវាំង និងជាការរួមចំណែកបង្កើតកម្មវិធី កំសាន្តសប្បាយរីករាយ តាមទំនៀមទំលាប់ប្រពៃណីជាតិដ៏ល្អផូរផង់របស់ខ្មែរយើង និងដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវជាតិ អន្តរជាតិឲ្យមកកំសាន្តនៅក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់កាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត រដ្ឋបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ នឹងរៀបចំពិធីប្រណាំងទូក “ង” នៅតាមដងស្ទឹងពោធិ៍សាត់ ទីរួមខេត្តពោធិ៍សាត់ នាថ្ងៃ៤-៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣។ គួររំលឹកផងដែរ ពិធីបុណ្យអុំទូក មានដើមកំណើតតាំងពីរជ្ជកាលព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧មកម្លេះ។ ក្នុងអំឡុងឆ្នាំ ១១៧៧ ពួកចាមបានលើកទ័ពមកធ្វើការលុកលុយ និងត្រួតត្រាប្រទេសកម្ពុជាអស់រយៈពេលប្រមាណ៤ឆ្នាំ។ គ្រានោះព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧ បានបង្រួបបង្រួមជាតិ និងចំណាយពេលវេលារៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រកងទ័ព ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងចំពោះពួកចាម រហូតទទួលបានជ័យជម្នះ ហើយព្រះអង្គបានឡើងគ្រងរាជសម្បត្តិដឹកនាំប្រទេសជាតិ នៅឆ្នាំ១១៨១ និងបានធ្វើឱ្យប្រទេសជាតិមានការរីកចម្រើនរុងរឿងដល់កម្រិតកំពូលថែមទៀត៕